Zerknij koniecznie

Zawoja – Niebieski szlak na Wodospad i Mosorny groń w Zawoi!

Zawoja to miejscowość znajdująca się w województwie Małopolskim u podnóża Babiej Góry. Miejscowość która skrywa wiele atrakcji i ciekawych miejsc. Nie jest to jedna z miejscowości takich jak Karpacz czy Zakopane gdzie mamy multum turystów oraz restauracji i budek z pamiątkami. Jest to miejscowość w której znajdziemy niezliczoną ilość szlaków górskich po których możemy w spokoju spacerować podziwiając piękne widoki oraz naturę. Restauracji jest niewiele i trzeba przejechać kilka kilometrów od jednej do drugiej. To samo tyczy się atrakcji.

Jeżeli chcecie zwiedzić wszystkie ciekawe miejsca w Zawoi na pewno warto tutaj wybrać się samochodem. Atrakcje oddalone są od siebie o wiele kilometrów. Jednak warto poświęcić jeden dzień aby je zobaczyć. W związku z tym że Zawoja leży przy Babiej Górze, tak zwanej królowej Beskidów to i do niej można udać się pieszo. Ja jednak wycieczkę na Babią Górę opiszę o osobnym artykule. A tutaj skupię się na innych ciekawych miejscach.

Swoją podróż rozpoczynamy od pięknego miejsca. Pobudka o godzinie 8 aby o 9 wyruszyć już w trasę. Wsiadamy w samochód i jedziemy pod góry parking na wodospad pod Mosornym potokiem. Parking jest darmowy jednak pomieści jedynie kilka samochodów, warto tutaj udać się w godzinach porannych gdy jeszcze nie ma turystów. Rozpoczynamy ścieżkę przez las. Ścieżka nie jest trudna jednak warto ubrać dobre buty trzymające kostki. Dużo jest odcinków gdzie idziemy po luźnych kamieniach lub błocie. Jest to trasa Niebieska. Od parkingu do wodospadu idzie się około 20 minut.

Gdy już dojdziemy do niego musimy zejść na dół na drewnianą kładkę, zejście nie jest trudne jednak dość strome.

Sam wodospad jest przepiękny, ma około 4 metry wysokości, a kamienie znajdujące się u dołu potoku pozwalają na wejście bezpośrednio pod niego. Zaraz obok wodospadu znajduje się również ławeczka i drewniana kładka z której można usiąść i podziwiać widoki.

Z Wodospadu warto od razu udać się w górę na szczyt Mosornego Gronia, z tego miejsca jest to około godzina drogi Niebieską trasą. Ścieżka jest początkowo dość stroma jednak nie długa. Czas i droga szybko mijają a tym bardziej że idziemy ładną ścieżką przez las. Po drodze znajdziemy piękny zrobiony z gałęzi szałas, a u szczytu czeka na nas restauracji, wieża widokowa oraz inne atrakcje. Warto poświęcić tą godzinę drogi aby zobaczyć te widoki. Szczyt Mosornego Gronia znajduje się na wysokości 1045 m.n.p.m.

Z wieży widokowej mamy piękny widok na okolicę. Na Mosorny Groń można również wjechać wyciągiem krzesełkowym od drugiej strony góry. Jednak omijamy wtedy wodospad i inne piękne miejsca. A satysfakcja z zdobycia góry jest dużo mniejsza.

Na wieże widokową można wejść za darmo a na górze znajdziemy darmowe lunety. Widać z niej szczyt Babiej góry na którym widać jeszcze ślady śniegu.

Na samym szczycie znajdziemy punkt widokowy, restaurację oraz jak wcześniej wspomniałem wyciąg krzesełkowy. Jest tutaj również wiele stoliczków i ławeczek na których można usiąść i zrobić sobie piknik.

Całość trasy w obie strony zajęła nam na spokojnie około 3 godziny bez pośpiechu i z przerwami na wodospadzie i szczycie. Trasa ta jest bardzo malownicza a widoki z szczytu piękne. Będąc w Zawoi na pewno warto zdobyć ten szczyt oraz zobaczyć wodospad pod Mosornym Potokiem.

Zapraszam jeszcze do zobaczenia Vloga z tej wyprawy oraz subskrypcji kanału:

Podziel się artykułem

ZarzadzanieKrystian
ZarzadzanieKrystian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *