Zerknij koniecznie

Zawoja – Najciekawsze Atrakcje najdłuższej wsi w Polsce!

Zawoja to przepiękna miejscowość w województwie małopolskim, mało oblegana przez turystów. Nie znajdziemy tutaj licznych hoteli z basenami, restauracji czy deptaków w budkami z pamiątkami. Znajdziemy jednak wiele szlaków górskich, wodospady, oraz inne ciekawe miejsca warte zobaczenia.

Aby zwiedzić Zawoje najlepiej udać się tutaj samochodem, miejscowość ta ma około 20 kilometrów długości. Restauracje oraz ciekawe miejsca również oddalone są od siebie o kilka kilometrów.

Ja w tym artykule będę chciał pokazać wam kilka najciekawszych miejsc które warto tutaj zobaczyć. Nie pokaże tutaj szlaków górskich np na Mosorny Groń, wodospad czy Babią górę bo te artykuły znajdziecie osobno szczegółowo opisane.

Atrakcja nr 1. Rynek oraz pomnik Antoniego Mazur

Na rynku znajdziemy kilka ciekawych miejsc w których można usiąść odpocząć, znajduje się tutaj również pomnik Antoniego Mazura realistycznych wymiarów siedzącego na ławeczce.

2. Zabytkowy kościół świętego Klemensa w Zawoi

Blisko centrum znajduje się również piękny i wielki zabytkowy kościół drewniany św. Klemensa. Kościół ten ciągle działa. W niedziele odbywają się tutaj msze święte, a w okresie wakacyjnym jest udostępniany turystom do zwiedzania.

3. Zabytkowa studnia obok kościoła św Klemensa

Niedaleko drewnianego kościoła znajduje się mała zadaszona drewniana zabytkowa studnia, na dzień dzisiejszy służy jako miejsce do przywieszania reklam, jednak jest to ciekawe miejsce na mapie Zawoi.

4. Wodospad pod Mosornym Potokiem

O tym miejscu już pisałem w osobnym artykule opisując cały szlak jak się do niego dostać. Jednak jest to miejsce o którym warto wspomnieć. Od parkingu prowadzi do niego Niebieski szlak, a dojście zajmuje około 20 minut. Szlak jest średnio wymagający, raczej każdy da radę tutaj dojść. Wodospad ma około 4-5 metrów wysokości, a dzięki drewnianej kadce oraz kamieniami w potoku można wejść całkowicie pod niego.

5. Wieża widokowa na Mosornym Groniu.

Te miejsce również zostało opisane w poprzednim artykule o szlaku Niebieskim na Mosorny Groń. Warto jednak o nim wspomnieć. Na szczyt Mosornego Gronia można dostać się od strony wodospadu Niebieskim szlakiem co zajmuje około 1,5 godziny. Można również od drugiej strony góry wjechać na niego wyciągiem krzesełkowym. Na szczycie znajdziemy piękną wieżę widokową która jest darmowa a obok niej znajdziemy restaurację gdzie można zjeść smaczny obiad.

6. Trzy zabytkowe Piwniczki w Zawoi

Mało turystów o tym wie ale znajdują się tutaj trzy zabytkowe piwniczki które w dawnych latach znajdowały się na całej szerokości Zawoi, niestety większość z nich została zniszczona i zlikwidowana. Zachowały się jedynie trzy. Niegdyś w tych piwniczkach przechowywano zbiory, a dzięki betonowym i grubym ścianom pozwalały one zachować stałą temperaturę nawet w okresie zimowym.

7. Dzwonnica Loretańska z Zawoi

Niedaleko piwniczek, a dokładnie kilka kroków od nich znajduje się słynna dzwonnica Loretańska która służyła mieszkańcom do ostrzegania przed niebezpieczeństwem oraz burzami. Z dzwonnicy wisi przewód za który ciągnąć można zadzwonić i usłyszeć dźwięk dzwona. Zaraz pod Dzwonnicą znajduje się słynna kapliczka ozdobiona pięknymi kwiatami.

8. Plac Jana Pawła II w Skawicy obok Zawoi

Niedaleko Zawoi w miejscowości Skawica znajduje się piękny plac Jana Pawła II. Na placu tym znajdziemy fontanne, pomnik Jana Pawła II oraz pomniki żołnierzy i innych znanych osobistości.

9. Skocznia narciarska K20 w Skawicy

Będąc już w Skawicy obok Zawoi warto również udać się na skocznię K20 i zobaczyć jak czują się skoczkowie na tak małej a jednak dużej skoczni gdy siądzie się na samej górze. Na skocznie można wejść jak i na punkt dla sędziów. Miejsce warte zobaczenia na mapie Zawoi i okolic.

10. Klasztor Karmelitów Bosych w Zawoi

W Zawoi znajduje się piękny klasztor Karmelitów Bosych. Jest on otwarty dla odwiedzających, można wejść na jego piękny teren i podziwiać widoki gór. Klasztor ten znajduje się na pięknym miejscu z którego widok zapiera dech w piersiach. W Kościele/Kaplicy można się pomodlić jak i oświecić świeczkę. W niedziele i święta są tutaj również organizowane różne atrakcje kościelne.

11. Beskidzki Raj – Wieża widokowa

Beskidzki Raj to ciekawe miejsce na którego szczyt można wjechać samochodem. Na samej górze znajduje się duży darmowy parking, restauracja oraz Hotel. My jednak udaliśmy się na wieżę widokową jaka się tutaj znajduje. Aby wejść na tą wieżę należy posiadać drobne 5 złotych aby przejść przez bramki. Nie ma możliwości płatności kartą. Jednak widoki z niej są niesamowite.

12. Babia Góra

Ostatnią z najciekawszych atrakcji jest Babia Góra. Wejście na Babia górę opiszę wam w innym artykule bo jest o czym pisać. Aby zaliczyć królowa Beskidów należy poświęcić sobie cały dzień, najlepiej wystartować z rana około godziny 8-9.

Zapraszam do zobaczeni vloga pokazującego te miejsca oraz do subskrypcji kanału:

Podziel się artykułem

ZarzadzanieKrystian
ZarzadzanieKrystian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *