Zerknij koniecznie

Murawy Gorzowskie – Największy Step w Polsce

Jeżeli jeszcze nigdy nie byłeś na prawdziwych stepach to już dziś możesz to zmienić! W naszej pięknej Polsce znajdziesz piękne Stepy które znajdują się w Gorzowie Wielkopolskim. Piękne piaszczyste trasy, pagórki, niezapomniane widoki oraz szlak na około dwie godziny spacerowania, a to wszystko u nas w Polsce.

Zabieram więc was na wycieczkę do Gorzowa Wielkopolskiego na szlak stepami!

Stepy o nazwie Murawy Gorzowskie znajdują się około 10 minut od centrum Gorzowa. Można tam spokojnie podjechać samochodem, zaraz przy wejściu na stepy znajduje się kilka miejsc parkingowych na których można zostawić samochód i udać się na spacer. Miejsce jest mało oblegane przez turystów, w związku z czym może w spokoju i ciszy spędzić tutaj czas! Gorzowskie Murawy znajdują się Rezerwacie przyrody o którym informują nas znaki zaraz na wejściu na ich teren.

Murawy Gorzowskie to teren na którym kiedyś znajdował się poligon wojskowy, dziś teren 75 hektarów przeznaczony jest dla turystów! Piękne piaszczyste wydmy, widok na miasto oraz malownicza przyroda sprawiają że być w Gorzowie i nie zobaczyć tego miejsca to jak być nad morzem i nie zobaczyć Bałtyku.

Wchodząc na teren rezerwatu przyrody znajdziemy tablicę informującą nas o terenie oraz roślinności na niej występującej. Jest również tablica pokazująca szlaki którymi można tutaj spacerować wraz z ich mapą.

Ja udałem się trasą czerwona na pierwszy punkt widokowy z którego dosłownie widać całe miasto! Możemy poczuć się jak w górach. Idąc na górkę przechodzimy wąską ścieżką prowadzącą wśród pięknie kwitnących roślin!

Po czym dochodzimy na górę gdzie warto spędzić chwilę i rozejrzeć się dookoła oglądając okolicę. Ja spacerując trafiłem na piękną pogodę oraz przejrzystość powietrza.

Kieruję się dalej czerwoną trasą przechodząc przez mały lasek, w którym pięknie śpiewają ptaki i dochodzę do ogromnego placu który przypomina nadmorskie wydmy, liczne górki i piaszczyste trasy, boisko do siatkówki plażowej oraz piękny widok. Trasa jest ładnie oznaczona jeżeli ktoś przeanalizuje mapę ( czego ja nie zrobiłem ) to spokojnie będzie w stanie przejść murawy bez większych problemów wracając do punktu wyjścia.

Aby wrócić do punktu wyjścia musimy zmienić trasę z czerwonej na zieloną która prowadzi nas znowu przez piękny lasek, a następnie kawałek trasy czarnej. Na całej trasie znajdziemy słupki i tabliczki informujące nas w którym kierunku iść oraz jaka roślinność sie tutaj znajduje. Niektóre jednak naklejki informujące o trasie zostały przez ludzi zniszczone …

Przejście muraw zajmuje około od 1 do 2 godzin, jednak idąc w to miejsce warto zabrać ze sobą kocyk i zrobić sobie tutaj piknik odpoczywając od zgiełku miasta.

Murawy Gorzowskie – stepy w Polsce Vlog Steina:

Podziel się artykułem

ZarzadzanieKrystian
ZarzadzanieKrystian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *