Zerknij koniecznie

Głuchołazy – Atrakcje na mieście! Czy warto tutaj przyjechać?

Głuchołazy to piękne miasto słynące z wydobycia złota. Znajdziemy tutaj wiele ciekawych miejsc wartych zobaczenia i zwiedzenia.

Będąc w Głuchołazach na pewno warto przejść się szlakiem górników złota który opisywałem już w poprzednim artykule. Znajdziemy na nim wiele ciekawych miejsc, sztolni oraz ładnych widoków. Szlak ten ma około 8 kilometrów. Ale czy szlak górników złota to wszystkie atrakcje tego miasta? My udaliśmy się w pierwszej kolejności nad fontannę słynnego Amorka którego figura jest tam postawiona. Miejsce ciekawe ze względu na duży plac, liczne ławeczki oraz kilka restauracji w jego okolicy. Stad też zaczyna się szlak górników złota.

W Głuchołazach znajdziemy również zabytkowy most huśtany który znajduje się w okolicy żegnalca o którym napiszę później. Most ten wykonany jest w taki sposób iż idąc po nim czujemy jak buja nam się pod nogami. Jest to stary zabytkowy most huśtany który istnieje tu od wielu lat, a w ostatnich latach został wyremontowany. Z mostka tego jest przepiękny widok na rzekę tutaj płynącą oraz rozciągające się skałki i góry.

Będąc obok huśtanego mostu nie można ominąć trzech punktów w jego okolicy. Jednym z nich jest źródełko żegnalec z którego leci krystalicznie czysta woda, a za dawnych czasów z tego miejsca żegnano mieszkańców Głuchołaz którzy wyjeżdżali za granicę celem zarobkowym. Obok żegnalca znajduje się również jedna z jaskiń z których kiedyś wydobywano złoto, do której można wejść, ma około 10 metrów głębokości i 2 metry wysokości.

Kolejnym punktem na mapie Głuchołaz jest sztolnia Cygańska, niestety wejście do niej jest zablokowane… Znajduje się jednak obok niej tablica informacyjna opisująca historię tej sztolni. Ponoć na ścianach widoczne są jeszcze ślady wydobycia złota. Nam niestety nie udało się tego zauważyć.

sztolnia cygańska w Głuchołazach - kopalnia złota

Od tych miejsc można udać się na rynek oddalony o około kilometr gdzie znajdziemy kolejne ciekawe miejsca. Po drodze mijamy kilka restauracji, a miasto przypomina każde inne małe miasteczko w Polsce. Gdy jednak dojdziemy do Rynku w Głuchołazach znajdziemy tam piękna i odrestaurowaną Basztę.

Baszta w głuchołazach

W związku jednak z trwającymi w ten dzień wyborami nie dostaliśmy się do punktu informacyjnego w którym dowiedzieli byśmy się w jakie dni i jak można ją zwiedzić….

Zaraz obok baszty znajduje się rynek z pięknymi zabytkowymi budynkami oraz dużą ilością zieleni. Nam jednak brakowało troszkę miejsca w którym mogli byśmy usiąść, zjeść obiad i odpocząć. To już jednak kwestia gustu. Sam rynek wygląda ładnie i malowniczo. Obok niego znajdziemy również zabytkową studnię z której za dawnych czasów wydobywano wodę pitną.

Na koniec trafiamy do parku w którym znajdziemy liczne ławeczki, strumyczki, mostki itp miejsca. Można tutaj odpocząć na łonie natury słuchając śpiewu ptaków. Niedaleko stąd znajduje się również tężnia solankowa z wieżą widokową oraz muszla leśna na której odgrywane są różnego rodzaju festyny.

Zapraszam również do zobaczenia Vloga z tego miejsca:

Podziel się artykułem

ZarzadzanieKrystian
ZarzadzanieKrystian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *