Zamek mettichów w łące prudnickiej woj opolskie urbex - Vlog podróżniczy steina
| | | |

Zamek Mettichów w Łące Prudnickiej – woj. Opolskie

Zamek w Łące Prudnickiej został wzniesiony w piętnastym wieku jako siedziba Piastów Opolskich panujących w owych czasach nad Prudnikiem jak i Okolicami. Następnie zamek został wykupiony przez ród Wierzbinów którzy nabyli go w 1481 roku. Nie zostali oni długo właścicielami tej posesji bo jedynie do 1592 roku gdy to ród arystokratyczny Mettichów stał się jego właścicielem.

Mettichowie w tamtych czasach były właścicielami kilku pobliskich wsi m.in. Moszczanki, Niemysłowic, Klisina, Ściborzyc Małych, Porunkowic, Wierzbia i Rudziczki, a w osiemnastym wieku nawet miasta Korfantów.

Na filmie oraz zdjęciach z tego urbexu zobaczycie budynek przypominający kaplicę. Powstał on pod naciskiem Ferdynanda II Hasburga który wysłał kapitana La Mordima i Cygnaeusa aby zmusili ród Mettichów i jego poddanych do przejścia na katolicyzm. Zaowocowało to właśnie budową kaplicy widocznej na naszym filmie.

Mettichowie byli właścicielami tej posesji aż do 1829 roku gdy Anna i Maria sprzedały zadłużone dobnra Generałowej Columb. Następnie dwór przeszedł w ręce Johanna Karl Sedlnitzky von Choltitz.

Wyżej wymieniony Karl dokonał kolejnej przebudowy i tak około 1840 roku wybudował widoczną na filmie kwadratową wieżę.Rodzina Hermann von Chjoltitz była właścicielem posesji około 105 lat aż do 1945 roku gdy opuścili zamek w obawie przed zbliżającym się frontem.

Następnie w 1953 roku obiekt przejęła stadnina koni w Prudniku, a w latach osiemdziesiątych mieścił się tutaj hotel.

W 2006 roku zamek został zlicytowany za kwotę 250 tysięcy złotych przez prywatnego właściciela którzy zapowiadali przebudowę zamku na centrum hotelowo konferencyjne. Niestety do tej pory prace nie ruszyły, a zamek popada w ruinę. Właściciel zamku przebywa w Stanach Zjednoczonych nie płacąc podatków za zamek.

Co ciekawe syn rodu Detricha Von Choltita, Timo von Choltitz próbował bezskutecznie odzyskać zamek.

To wszystko jeżeli chodzi o historię zamku. Zapraszam do zobaczenia Galerii jak i urbexu z tej wyprawy oraz do subskrypcji kanału.

Zamek Mettichów w Łące Pródnickiej – Urbex

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *