Muzeum Fortyfikacji – Międzyrzecki rejon umocniony w Pniewnie

Zapraszam na wycieczkę po Muzeum fortyfikacji w Pniewie, schrony, bunkry, czołgi, militaria i wiele więcej...

W województwie Lubuskim, a dokładnie w miejscowości Pniewo znajduje się ciekawe miejsce które warto zaznaczyć na swojej mapie. A dokładnie chodzi o Muzeum Fortyfikacji które się tutaj znajduje. Warto jednak przeznaczyć na to miejsce minimum pół dnia. Przejście samej otwartej darmowej części do zwiedzania którą pokazuję wam w moim Vlogu zajmie wam około 3 godzin.

Można jednak wejść z przewodnik wycieczki w podziemia, a jest tutaj kilka tras których przejście zajmie wam dosłownie cały dzień. Do niektórych tuneli będzie wam potrzebne nawet specjalne obuwie, ubranie jak i latarki.

My jednak nie mieliśmy na tyle czasu aby wejść w podziemia i ograniczyliśmy zwiedzanie do tego co znajduje się na powierzchni.

Pierwsza część to znajdujące się w głównym budynku muzeum w którym znajdziemy różnego rodzaju bronie, amunicję, ubiory i inne gadżety z czasów drugiej wojny światowej. Muzeum jest małe ale ciekawe a wstęp darmowy,

Idąc na zewnątrz budynku również znajdziemy wiele ciekawych miejsc. W pierwszej kolejności w oczy wpada stojący zaraz przy wjeździe czołg na który można wejść jak i zobaczyć go z bliska. Czołg ten wygląda jak by brał czynny udział w wojnie.

Co do pojazdów wojskowych znajdziemy ich na terenie muzeum więcej. Niektórymi z nich jest również możliwość przejazdu za dodatkową opłatą. Wchodząc na teren muzeum znajdziemy miedzy innymi Pływający transporter Gąsienicowy PTS-M do przewozu pojazdów wojskowych. Czy inne pojazdy do przewozu żołnierzy.

To nie wszystko, jeżeli pojazdy wojskowe was nie interesują, a lubicie tematy amunicji, rakiet, armat i innych tego typu broni to znajdziemy ich sporo nie tylko w budynku muzeum ale również na jego terenie. Wszystkie są ogólnodostępne i można do nich podejść i zobaczyć z bliska.

Jadąc jednak do muzeum Fortyfikacji każdy oczekuje schronów, bunkrów i umocnień wojskowych. Już wspominałem o możliwości wejścia do podziemie do wszystkich i długich na kilometry schronów i korytarzy. Ale i na zewnątrz znajdziemy ciekawe egzemplarze. Zaczynając od schronów jedno osobowych w których żołnierze mieli możliwość ukryć się podczas ostrzału.

Kolejnymi schronami jakie znajdziemy na terenie muzeum jest Ringstand 58 których znajdziemy tutaj trzy sztuki, jedna wykopana stojąca zaraz przy budynku muzeum i dwa ukryte na terenie muzeum. Wszystkie trzy są otwarte i można do nich wejść. Był to rodzaj małego schronu bojowego wykonanego z żelbetonu, przystosowany do prowadzenia ognia okrężnego. Schrony te były powszechnie stosowane na Niemieckich liniach obronnych, a pierwszy powstał w 1942n roku.

Idąc po terenie muzeum znajdziemy również betonowe klocki uniemożliwiające wjazd pojazdom gąsienicowym jak i inne schrony które można zwiedzać z przewodnikiem. Ja wam je pokaże dziś jedynie od zewnątrz a już niedługo udam się tam aby je nagrać od środka!

Zapraszam do zobaczenia Vloga z tego miejsca:

Podziel się artykułem

ZarzadzanieKrystian
ZarzadzanieKrystian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *